איך קם פרויקט משנת חיים?

אבא שלנו נפטר בח' אלול תשע"ט. כל עיסוקו של אבא היה לימוד משנה, ולפני כחמש שנים הוא אף חיבר פירוש על שישה סדרי משנה עם חיבור להלכה ולמעשה- "משנת חיים".

בקיאותו הרבה בחלקי התורה הייתה מורגשת לכל שומעי לקחו, כאשר העביר שיעור משניות מידי יום אחר תפילת הנץ החמה בבית הכנסת "היכל גבריאל" בישוב בית אל.

זאת הייתה דמות ההוד של אבא שאפפה אותנו בשישים וחמש שנים תמימות.

אהבתו של אבא לקב"ה, אורייתא וארץ ישראל הייתה כאש שלהבת, אשר מים רבים לא יכלו לכבותה, וקיים בעצמו את דברי הרמב"ם ( בהלכות תשובה פרק י' הלכה ה') "וכיצד היא האהבה הראויה: הוא שיאהב את ה' אהבה גדולה יתרה רבה, עזה עד מאוד, עד שנפשו תהיה קשורה באהבת ה', ונמצא שוגה בה תמיד- כאלו חולי האהבה".

מי שהיה מביט בו בעת הברכה טרם בציעת הפת בשבת קודש זכה לראות "באור פני מלך חיים", וכך היה מאיר ומואר, פשוטו כמשמעו, עת עשיית המצוות ועת חילה פני אל כעבד המתחנן לרבו.

כמה שנים לאחר שעלה והקים את הישוב בית אל, קיבל החלטה וסימן לעצמו את מטרת חייו- לעלות ולהתעלות ולהיות עבד ה' באמת. באותה עת אף קיבל על עצמו לא לעבוד יותר משלושים שעות בשבוע, על מנת שיוכל להקדיש את עיקר זמנו ללימוד התורה, וכל זאת למרות שלא גדל והתחנך בעולם הישיבות.

היה לו מסלול חיים מאוד מסודר- קימה לפנות בוקר והקפדה על כל פרט בהלכה בכל שלבי היום- מתיקון חצות ועד קריאת שמע שעל המיטה, הכל בדקדוקי הלכה ועיטורי סופרים, ומעולם לא התפרנס מהתורה ולא עשאה קרדום לחפור בה, אלא היה חופר בה ומעמיק בה ומוצא דכולה בה ומחבב את התורה בעיני כל מכריו.

וכך היה מחלק את יומו: תיקון חצות, טבילה במקווה שבנה במיוחד בביתו, תפילת שחרית כוותיקין עם הנץ החמה, לימד שיעור משנה בבוקר, למד בחברותא קבועה במשך כ-30 שנה, וכל זה לפני שיצא לעבודתו. הוא ורעייתו עבדו בחנות שבבעלותם, ובמהלך היום היה מנצל כל דקה פנויה ללימוד התורה. כשהיה מגיע בערב הביתה לימד בביתו חבורה קדישא במשך 33 שנים.

זכינו לחיות במחיצתו.

בצוואתו כתב: "אם חשקה נפשכם לעשות לי נחת רוח תלמדו משניות".

כך הוקם פרויקט המשניות בוואצאפ- משנה יומית למבוגרים וקבוצות יומיות של לימוד משנה לילדים בצורה חווייתית לילדים, שבמסגרתם אלפי ילדים לומדים לעילוי נשמת אבינו חיים בן שמחה.

הלוואי שנזכה להדבק במעט ממידותיו ולהמשיך את מפעל חייו- "משנת חיים".


לכתבה בערוץ שבע על פרויקט משנת חיים- לחצו כאן

סיפורים

בריאות כהלכה!

אבא שלנו היה מקפיד מאוד על בריאות, והתייחס לחיים כאל מתנה יקרה שניתנה לנו כפיקדון מהקב"ה, ושאנחנו חייבים לשמור עליה היטב. לכן כמובן שנמנע לחלוטין מלאכול דברים לא בריאים כמו ממתקים, אוכל מטוגן, מוצרי חלב וכל מני מאכלים שמזיקים לגוף. לפני שהיה הולך להתפלל בנץ החמה היה שותה מים ולאחר התפילה מיץ טבעי סחוט שאשתו (אמא שלנו) הכינה לו.

כשאכל, כל אוכל קיבל יחס מיוחד, תמיד חתוך ומסודר יפה בצלחת, ואבא בירך עליו בכוונה רבה לפני שאכל ממנו. בשעת האכילה נמנע מלדבר, כפי שהורו לנו חז"ל "אין משיחין בשעת הסעודה, שמא יקדים קנה לוושט".

לאחר האכילה הקפיד תמיד לצחצח שיניים ביסודיות ולכן בשביל לא לבזבז את הזמן לא אכל בין הארוחות, שיטה טובה לדיאטה!

בשביל לכבד את השבת, מכל מאכל שהיה אוכל בשבת לקח קצת יותר מאשר בשאר הימים, ובנוסף היה אוכל שני שוקולדים שאשתו הכינה לו. היה רגיל לומר ש"בשבת לא משמינים", והסביר, כי מי שאוכל כל השבוע נכון, אחרי שבת מגיע למשקל הרצוי.

ילדים יקרים!

מקווים שתאמצו חלק מהרגלי התזונה של הרב חיים ותזכו לשנים נעימות וטובות בבריאות איתנה! 

טובה תורה מכל סחורה

אמא שלנו מספרת שלפני מספר שנים, אבא שלנו נסע לעין גדי לצורך עבודה, באותה תקופה הוא היה סוכן תכשיטים.

באותו יום היו צריכים להגיע לעין גדי ארבעה אוטובוסים מלאי תיירים ולקנות סחורה בסכום של 15,000 שקלים.

אבא חיכה כשעה וראה שמתקרב זמן מנחה, הוא התחיל לקפל את הסחורה ולשים הכל חזרה באוטו, אנשים במקום אמרו לו: " תפסיד מנחה, חבל אתה יכול להרוויח המון כסף " אבל זה ממש לא הפריע לו, אבא לא הסכים בשום אופן לפספס שום מצווה ואף הקפיד להדר במצווה ולהגיע כמה דקות קודם התפילה.


אמא מספרת שכאשר יצאו מעין גדי ונסעו לכיוון בית הכנסת הם הרגישו שהרוויחו בגדול ולא הצטערו לרגע על אובדן

הממון.

מצוות צדקה

פעם אחת אבא שלנו פגש עני ברחוב. העני אמר שאין לו מה לאכול וביקש כסף, מיד הלך איתו אבא למכולת הקרובה ואמר לו לקנות מכל הבא ליד.

היה לאבא חשוב שהאיש יקנה בכסף אוכל ולא חס וחלילה סיגריות או דברים אחרים שיכולים להזיק מאוד לבריאות שלו, ולכן בזבז זמן יקר ועשה את המצווה עד הסוף.

היה עני נוסף שביקש מאבא כסף לנסיעה ואבא ליווה אותו לתחנה ושילם עליו, כך ווידא שאכן הצדקה הולכת למטרה טובה ולא חס וחלילה גורמת לנזק.

ילדים יקרים!

מקווים שלמדתם שחשוב מאוד לעזור לאנשים ולעשות כל מצווה עד הסוף,

כמובן שגם מילה טובה ורצון טוב משפרים מאוד את ההרגשה ועוזרים לבן אדם להיות שמח!

 

טואול - בניית אתרים